November eleje elválaszthatatlanul kapcsolódik elhunyt szeretteink emlékéhez. Leginkább végső nyughelyük feldíszítésével, gyertyagyújtással, emlékezéssel szoktuk kifejezni tiszteletünket és hiányukat. Ilyenkor is gondolnunk kell azonban arra, hogy ezek a gyertyák, koszorúk, különféle díszek viszonylag hamar hulladékká válnak, s megfelelően kell velük eljárnunk, nehogy örök terhet jelentsenek bolygónk számára. Az ENVI – PAK rendszeresen felhívja a figyelmet a hulladék szelektálásának fontosságára, ez pedig a temetői hulladékra is vonatkozik.
Mindenszentek ünnepe és halottak napja nem csak a hívők ünnepe. Hiszen mindannyian járunk temetőbe, ezáltal pedig megnő az ott keletkező hulladék mennyisége is.
A színes virágok és gyertyák is előbb-utóbb hulladékká válnak
A kivilágított temetőknek és a feldíszített sírhelyeknek is megvan az árnyoldala. Kevesen gondolnak bele, hogyan ér véget a célját betöltött dekoráció. A különféle, művirágokkal dekorált, drótokkal rögzített, szövetszalaggal kiegészített koszorúk lenyűgözően néznek ki, ám végül a szemétlerakóba vagy szemétégetőbe kerülnek. Sajnos, az ilyen koszorúkat nem lehet újrahasznosítani. Többféle műanyagot tartalmaznak, különböző anyagokat, amelyeket nem lehet egymástól elválasztani és megfelelően szétválogatni. A gyertyák és mécsesek hasonlóan végzik. „Ezért fontos, hogy a mécsesek üveg részeit az üveggyűjtőkbe, az üvegedénytől leválasztható műanyag vagy fém részeket pedig tovább szelektáljuk. A viasz maradványai a vegyes hulladékhoz tartoznak” – magyarázta Katarína Kretter, az ENVI – PAK kommunikációs igazgatója.
Inkább a természetes alternatívákat válasszuk!
Ezen az ünnepen is lehet környezettudatosan gondolkodni. A sírok díszítéséhez választhatunk természetesebb anyagokat, amelyek már széles körben elérhetők és megfizethetők. A cserepes élő virágok, amelyek a következő évben is felhasználhatók, ökológiai szempontból mindenképpen felelősebb választás. Amikor elszáradnak, biohulladékba vagy komposztba dobhatók. Ugyanez a helyzet a természetes anyagokból készült, terményekkel, szárított virágokkal díszített koszorúkkal. „Az embereknek már a boltban fel kell ismerniük, hogy amit megvásárolnak, az előbb-utóbb hulladék lesz. Javasoljuk, hogy halottak napja alkalmával is gondoljanak környezetünkre és részesítsék előnyben a természetes vagy egymástól könnyen elválasztható és megfelelően válogatható anyagokból készült gyertyákat, csecsebecséket, koszorúkat és egyéb dekorációkat. Például a cserepes virágok nem csak szépek, hanem ökológiai alternatívák is” – figyelmeztet Katarína Kretter.
Nem baj, ha semmit sem viszel a sírra
Nem elég csak szelektálni, fontos a minimalizáció is. A temetőkben gyakran szinte versenyeznek a hozzátartozók, ki tud több gyertyát vagy nagyobb koszorút vinni a sírra. Néha azonban a kevesebb, több. Ezeknek az ünnepeknek a lényege, hogy megemlékezzünk azokról, akik már nincsenek közöttünk. Nem baj, ha nem viszünk semmit a sírra, hanem csendben emlékezünk vagy imádkozunk. „Nem feltétlenül szükséges minden családtagnak gyertyát gyújtani a sírnál, elegendő egy is. Ezzel is csökkenteni tudjuk az ünnepek alatt keletkező hulladék mennyiségét” – teszi hozzá Katarína Kretter.
Kattintson ide a fenti téma grafikájának megtekintéséhez: