Ugrás a tartalomra

Az ENVI – PAK, a.s. oktatási anyaga a helyes szelektálásról ,,Mi hova tartozik?”

Közzétéve 25.4.2025.

Kategória

Tavasz a kertben: Hogyan válogassuk szét helyesen a kerti kellékek csomagolását?

A tavasz beköszöntével elkezdődött a kertészkedés szezonja. Sokan ültetünk virágokat, fűszernövényeket vagy korai zöldségeket. A kertészkedés nemcsak a tavaszi napok megszokott része, hanem nagyszerű módja a kikapcsolódásnak és egyben rendkívül hasznos tevékenység is. A kertészkedéssel párhuzamosan azonban egyre több hulladék keletkezik, ami gyakran rossz kukába kerül. Az ENVI – PAK ezért emlékeztet minket arra, hogy a helyes szelektálás a kerti munka során is fontos.

Nem szabad megfeledkeznünk a környezetvédelmi szempontokról – vagyis arról, hogy mi marad a kertben. Ez vonatkozik például a kerti munka során használt csomagolóanyagokra. Ezeket a megfelelő kukába kell dobni.

Tavaszi rituálé

A kertészkedés nem csak a betakarításról szól – sokak számára ez egyfajta módja annak, hogy kitisztítsák a fejüket, időt töltsenek a friss levegőn és értelmes tevékenységben vegyenek részt. Tavasszal főként retket, salátát és borsót kezdenek ültetni, de számos fűszernövényt is, például metélőhagymát, mentát, kakukkfüvet és bazsalikomot. A hidegebb éjszakákat jól tűró virágok közül különösen népszerűek az árvácskák és a körömvirágok, április közepétől pedig a lobélia, a verbéna és a begónia is megfelelő.

„A kertészkedés nagyon kellemes módja annak, hogy értelmesen töltsük az időt, és közben legalább részben közelebb kerüljünk a természethez. Nem számít, hogy nagy kertünk van, vagy csak néhány virágcserepünk az erkélyen – mindig lehet ültetni valamit” – magyarázza Jiří Falcman, a NOHEL GARDEN képviselője, hozzátéve: „Az emberek örülnek, ha maguk termesztenek valamit. Gyakran fordulnak üzleti partnereinkhez tanácsért, hogy mit ültessenek, hogyan kell megfelelően gondozni a növényeket, és később dicsekszenek azzal, hogyan fejlődnek a növényeik. Jó látni, hogy élvezik, és hogy minden évben visszatérnek.”

A csomagolóanyag a válogatott gyűjtés részét képezi

A kertészkedés sok csomagolóanyag-hulladékkal is jár – műtrágyáktól és permetezőgépektől származó műanyag palackok, magvaktól származó papírzacskók, műanyag virágcserepek és táptalajoktól származó csomagolóanyagok. Ezeket a csomagokat az anyaguknak megfelelően kell szelektálni. „Ha helyesen válogatjuk szét ezeket a csomagolásokat, jelentősen csökkenthetjük a hulladék mennyiségét, amely egyébként a hulladéklerakókba kerülne. Minél felelősségteljesebb és részletesebb a válogatás, annál nagyobb az esélye annak, hogy ezt a csomagolást később megfelelően újrahasznosítják” – mutat rá Katarína Kretter az ENVI-PAK-tól. A csomagolást nem kell kimosni szelektálás előtt, feltéve, hogy nem maradtak benne durva termékmaradványok.

Néha csak egy jó aljzatra és a tér ötletes kihasználására van szükség.

Tavaszi ültetéskor az embereket a különféle zöldség- és virágfajták sikeres termesztésével kapcsolatos különféle tippek is érdeklik. „A vásárlókat az is érdekli, hogy milyen táptalajt használjanak egy adott növénytípushoz vagy hogyan kell azt cserépbe ültetni. A fűszernövényekhez könnyebb és áteresztőbb, a zöldségekhez pedig táplálóbb táptalajt javaslunk. Kisebb terekhez tökéletesek a szegélyek, magaságyások vagy függőkaspók. Vásárlóink ​​körében népszerűek a praktikus vetősávok, amelyek segítenek fenntartani a növények közötti távolságot és időt takarítanak meg ültetéskor” – tanácsolja Jiří Falcman a NOHEL GARDEN-től, Szlovákia egyik legnagyobb kertészeti kellék-beszállítójától.

Második élet a kertekben

A kert ideális teret kínál arra is, hogy új értelmet adjunk azoknak a dolgoknak, amelyek egyébként hulladékként végznék. Egy kis kreativitással még a régi műanyag dobozok, vödrök vagy dobozok is hasznos segítőkké alakíthatók. A hulladék csökkentése mellett ez gyakran pénzt is megtakarít és egyedi stílust kölcsönöz a kertnek.

Régi műanyag virágcserepek – ismételten felhasználhatók új ültetésekhez vagy apró tárgyak tárolására szolgálhatnak.

PET palackok – mini üvegház, öntözőrendszer készítésére használhatók vagy a fiatal növények védelmére szolgálhatnak.

Faládák vagy raklapok – ideálisak magaságyásokhoz vagy függőleges kertekhez.

A régi bögrék, cserepek, vödrök vagy gumiabroncsok a virágcserepek szokatlan, de funkcionális alternatívái.

Textíliák (régi törölközők, pólók) – védelmet nyújthatnak a fiatal növényeknek a hőmérséklet csökkenésekor vagy virágcserepek béléseként.

Tojástartók (papír) – ideálisak a palánták előneveléséhez.

Felesleges csempék vagy téglák – virágágyások jelölésére vagy járdák megerősítésére használhatók.