Százhat éve már, hogy a világháború fegyverei elhallgattak. Ma már I. világháború néven ismerjük és nem mint a ,,háborút, amely véget vet minden háborúnak“, ahogy akkoriban tekintették. November 11-én számos országban azokra emlékeznek, akik az első, illetve a második világháborúban haltak meg.
Az I. világháború sok tekintetben korábban elképzelhetetlen borzalmakat hozott. Európa iparosodása, illetve a vasút fejlődése lehetővé tette sok katona és nagy mennyiségű hadianyag frontra való szállítását. Ez még szörnyűbbé tette a háborút és a veszteségek ijesztő méreteket öltöttek. A háború a lövészárkokról, a repülőkről indított intenzív bombázásokról, a tankok és harci gázok bevetéséről vált hírhedtté. Az áldozatok száma meghaladta a 31 milliót, akik közül több mint 9 millióan a harcmezőn estek el.
A háború jelentősen átrajzolta Európa térképét. A nagy birodalmak utódállamokra hullottak szét s a sok vérontás sem hozta el a várva várt békét. Európának el kellett szenvednie még egy világháborút ahhoz, hogy belássa: a vitás kérdéseket tárgyalóasztal mellett és nem csatamezőn kell rendezni. Csak a II. világháború után, az európai integráció megszületésével sikerült az öreg kontinensen a gyanakvást bizalomra, az agressziót békére cserélni.