Sok más szlovákiai önkormányzathoz hasonlóan mi is folyamatosan új inspirációkat, koncepciókat keresünk, igyekszünk más perspektívából megközelíteni a problémákat és megoldást találni azokra. Mindez arra ösztönöz bennünket, hogy folyamatosan tanuljunk és merítsünk más európai országok önkormányzatainak tapasztalataiból.
Éppen ezért gyakran abszolválunk külföldi üzleti utakat, hogy első kézből kapjunk információkat arról, hogyan működik máshol Európában például az önkormányzatok finanszírozása, a hulladékgazdálkodás, a turizmus és egyebek.
Így nyílt lehetőségem arra, hogy szlovákiai polgármestertársaimmal ellátogassak a németországi Keltern városába és környékére. Több német kollégával már találkoztunk a 2024-es Polgármesterek Európa-bajnokságán, Lipcsében, ahol nemzeti válogatottunkat képviseltem.
A mostani szeptemberi utunk célja az önkormányzatok működésével kapcsolatos információ- és tapasztalatcsere volt. Tanúi lehettünk a városok és önkormányzatok helyi vállalkozókkal és szervezetekkel való sikeres együttműködésének. Igen, ez egy kicsit más világ. Az önkormányzatok helyzete az államban, logikusabb, gyakorlatiasabb törvények, állami segélyek, sőt maga a finanszírozás is kidolgozotabb és stabilabb, mint nálunk. Az olyan szakmák, mint a katona, a rendőr vagy a tanár, élethosszig tartó szolgálatot jelentenek az államnak tett eskü alapján, ezért ezek nem klasszikus munkák. Minden régiónak más az önkormányzati politikája és a polgármestereket vagy a képviselőket az adott régiónak megfelelően választják 5 és 8 év közötti időszakra. Sok-sok elgondolkodtató információt kaptunk.
Az utazás részeként barátságos labdarúgó-mérkőzést játszottunk németországi kollégáinkkal, melyről vendéglátóink boldogabban távoztak. Csapatunk kezdeti hibái után, sajnos, már nem tudtuk megfordítani a 3:0-s eredményt. De a futball már csak ilyen.
A gazdag program részeként látogatást tettünk a Pforzheimer Zeitung helyi lap kiadójában és nyomdájában. Akárcsak hazánkban, az újságok nyomtatott verziói itt is harcban állnak az internetes változatokkal. De egyetértek az újság főszerkesztőjével és igazgatójával, aki szerint meg kell őrizni az újság papírformáját a helyi információk terjesztéséhez. Az újság, mint olyan, a helyi közösségek, illetve a régiók fontos információforrása. A napi 30 ezer példányszámú lap naprakész mivoltát a gyakorlatban is megtapasztaltuk. Az este velünk készült beszélgetés és fotók másnap reggel már olvashatók voltak a friss újságban.
Köszönjük vendéglátó kollégáinknak az értékes és ösztönző programot, bízunk benne, hogy a közeljövőben viszonozni tudjuk a meghívást.
Ing. Kiš Gabriel, polgármester