Ugrás a tartalomra

Vigyázzunk falunk vízelnyelő rendszereire!

Közzétéve 24.9.2024.

Tisztelt lakosaink!

A klímaváltozást mindannyian érezzük. Hónapokig nem esik, aztán három nap alatt annyi eső zúdul le, mint általában 5 hónap alatt együttvéve. Nem sokkal ezelőtt ismét több napos intenzív csapadékot tapasztaltunk. Ilyen extrém csapadék esetén nekünk – az önkormányzatnak hatalmas energiát és erőfeszítést kell fordítanunk az Önök – lakosaink  vagyonának védelmére. Szerencsére falunkban nincsenek olyan patakok, amelyek árvízzel fenyegetnének bennünket, mint sok más faluban. De van sok utunk, amiket egykor árkok szegélyeztek, melyekben összegyűlt az utakról a víz, az árkok  megartották azt és lassan beszivárgott a földbe.

Ezeket az árkokat, sajnos, sok lakos önkényesen feltöltötte földdel vagy kaviccsal. Természetes, hogy mindenki szeretne életkörülményein javítani, otthona környezetét szépíteni. Van, aki füvet vetett, virágot ültetett, sokan pedig olyan helyeket alakítottak ki, ahol leparkolhatják az autóikat. Régebben ez talán nem számított, mert csak keveseknek volt autójuk, de ma már mindannyiunknak van, sőt, általánosságban egy családnak kettő vagy akár több is. Láthatjuk, hogy autó autó hátán parkol útjaink mellett. Pontosan azokon a helyeken, ahol az árkoknak kellene lenni, hogy megóvjanak bennünket a heves esőzések veszélyeitől.

A helyzet az, hogy az árok nélküli utak vizének nincs hova lefolyni. És hogy még tetőzzük a bajt, sok háztartás nem a saját telkén vezeti e laz esővizet, hanem kivezeti az utcára. Pedig az önkormányzat általános érvényű rendeletben tiltotta be a csapadékvíz közterületre való elvezetését.

A legkritikusabb helyek megóvása érdekében az elmúlt 2-3 évben több mint 25 víznyelő rendszert telepítettünk falunkban, elsősorban olyan helyekre, ahol az esővíz az otthonokat vagy a közúti forgalmat veszélyeztette. Ily módon sikerült jelentősen javítanunk a helyzeten, ezért természetesen folytatjuk a víznyelők további telepítését.

Az infiltrációs rendszer szűrőszövettel borított beszivárgó boxokból, befolyócsövekből, szűrőkből és befolyófejekből áll. A víznyelő rendszerek csak az árkok vízzel való feltöltődése után kezdenek működni. A vízvisszaszorítási intézkedések részeként szolgálnak. Feladatuk nem az, hogy az összes vizet azonnal a talajba engedjék, hanem csak azt a vizet engedjék le, amelyet az árkok nem tudnak feldolgozni. Ez egy finom, átgondolt rendszer, melynek minden részlete fontos. Van azonban egy nagy gondunk! Mégpedig az, hogy egyes lakosaink  „hiperaktív amatőr hidrológusok”, akik valószínűleg eltávolítják a beömlőfejeket, sőt gyakran eltávolítják a szűrőszitákat is, valószínűleg azért, hogy hamarabb elfolyjon a víz az árkokból. Ezekkel a szakszerűtlen beavatkozásokkal csak egy dolgot érnek el: tönkreteszik a beszivárgó rendszereket, tönkreteszik szisztematikus munkánkat, és így eltékozolják az erre fordított pénzt és időt. Ha ugyanis eltávolítják a szűrőket, a boxokban lévő anyag eltömődik a szennyeződéstől és egy-két éven belül a víznyelő rendszer már nem fog jól működni. Az egész eltömődik és a víz nem fog rajta átfolyni.

Ezért hangsúlyozottan KÉRÜNK minden lakost, hogy ne manipuláljanak a víznyelő rendszerekkel, ne szedjék le a beömlőfejeket, ne távolítsák el a szűrőszitákat, ezenkívül pedig se földdel, se kaviccsal ne töltsék fel az árkokat!

A víznyelő rendszerekkel való manipuláció észlelése esetén kénytelenek leszünk felelősségre vonni a károkozókat. Reméljük, hogy a vízelvezető rendszerek rongálása nem fog folytatódni. Hiszen mindannyiunkat szolgálnak.

Köszönjük!

Ing. Gabriel Kiš, polgármester