Preskočiť na obsah

Podvody na senioroch

Zverejnené 27.4.2022.

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Galante vyšetruje prípad oklamanej 83 ročnej seniorky zo Serede, ktorú podvodník pripravil o 4000 €.

Neznámy muž vo večerných hodinách telefonicky oznámil seniorke, že jej syn mal dopravnú nehodu, pri ktorej zrazil malélo chlapca a pôjde za to do väzenia. Podvodník seniorke uviedol, že sa pokúsi celú situáciu vyriešiť mimosúdne, ale musí mu vyplatiť sumu 8000 €. Keďže dôchodkyňa povedala, že má doma menšiu sumu a nejaké zlato, neznámy muž ju požiadal, aby to vložila do igelitovej tašky a položila pred bránu svojho rodinného domu. Podvodník počas celej situácie trval na tom, aby seniorka neukončila telefonický hovor, že ju potrebuje mať stále k dispozícii. Dôchodkyňa v záchvate paniky urobila všetko podľa inštrukcií podvodníka a to, že sa stala obeťou podvodníka si uvedomila až následne, keď zavolala synovi, aby si oberila situáciu.

Polícia upozorňuje, že podvodníci veľakrát volajú vo večerných alebo nočných hodinách. Používajú vymyslené silné emoconálne príbehy, aby senior pod časovým tlakom konal rýchlo a nemal možnosť situáciu preveriť. Vyzývame najmä starších obyvateľov, aby cudzie telefónne čísla nezdvíhali. V prípade, ak hovor prijmú, aby pri podozrení na podvod hovor čo najskôr ukončili a neposkytovali bližšie informácie o rodine, peniazoch ani ďalšie citlivé údaje, ktoré by mohli podvodníci využiť v prospech seba. Informácie je potrebné vždy si preveriť a v prípade podozrenia, že sa jedná o podvodníka, kontaktovať políciu na linke 158.