Preskočiť na obsah

Výstavba vodozádržných opatrení napreduje

Zverejnené 27.10.2022.

Kategória

Vážení občania,

Od minulého týždňa prebiehajú v našej obci práce na tzv. vodozádržných opatreniach. Ako prvý krok inštalujeme podzemné vsakovacie bloky, ktorých úlohou je odviesť do priepustného podložia prebytočnú prefiltrovanú dažďovú vodu z ulíc počas extrémnych zrážok.

Do dnes sme ich umiestnili v obci na 8-tich miestach. Ulica Jamová 2x, Nová cesta 1x, Trhová 2x, Ružová Dolina 1x, Slaná Dolina 2x. Ďalšie budeme umiestňovať na Štúrovej, Mostovej, Dunajskej, Novojelčanskej, Hlavnej, Novej, Sládkovičovej, Fábryho atď.

Úlohou týchto vsakovacích blokov je zasahovať iba v extrémnych prípadoch. Okolo nich a aj na mnohých iných miestach budú vytvorené jarky, ktorých úlohou bude zadržiavať zrážky čo najdlhšie. Ako ste si všetci isto všimli, problémom klimatických zmien, ktoré sa prejavujú už aj u nás je, že nám nenaprší aj dva tri mesiace a potom spadnú všetky zrážky z tohto obdobia naraz za krátku dobu. Vznikajú z toho potopy pri ktorých musíme zasahovať s technikou a našimi hasičmi. V minulosti bol trend všetky zrážky odviesť pod zem …a bolo po probléme. Dnes si to ale nemôžeme dovoliť, pretože ak by sme takto rýchlo odviedli zrážky pod povrch, tak o deň, dva by bolo opäť obrovské sucho a suché obdobia by sa takto zbytočne predlžovali. Znamená to dlhodobé a nekontrolované sucho. Čiže vyschnuté stromy, tráva, prašno, horúčavy … proste katastrofa.

Našou úlohou je zadržať vodu na povrchu čo najdlhšie. Aké máme riešenie? Tvoriť jarky, sadiť stromy, vytvárať suché jazierka a iné. A toto všetko realizujeme, aby sme boli pripravení na výzvy, ktoré nám zmena klímy prináša.