História MDŽ siaha do polovice 19. storočia, keď sa v uliciach New Yorku konali protesty zamestnankýň miestnych textilných tovární, ktoré bojovali za lepšie pracovné podmienky. O polstoročie neskôr, v roku 1908, sa protesty zopakovali a nabrali na sile a požiadavkách. Dva roky na to bol sviatok MDŽ podporený na medzinárodnej konferencii žien v Kodani, ako deň boja žien za sociálne a politické práva. Vodkyňa hnutia za práva žien v USA v 19. storočí, Elizabeth Cady Stanton, vyslovila tieto nadčasové slová: „Najlepšou ochranou, ktorú môže žena mať, je odvaha.”
Milé Ženy! Chcel by som Vás povzbudiť, aby ste sa nevzdávali svojich snov, ambícií a túžob. Mnohé z Vás prežívajú ťažké chvíle i dnes. Zostali s deťmi samé, musia každodenne bojovať o existenčné prežitie a zvlášť v tejto ťažkej dobe. Mnohé prichádzajú o prácu, alebo žijú v strachu z psychického či fyzického násilia. Nebojte sa ani dnes postaviť za svoje práva, ak sú nedodržiavané. Pamätajte na ženy, ktoré bojovali nielen za svoje volebné právo, ale najmä za rovnocennosť. Ukázali nám nielen odvahu meniť svet, ale aj to, ako dennodenne dokážu udržiavať rodiny a nepotrebujú za to žiadnu chválu. Mnohé ženy boli a sú pre nás obrovskou inšpiráciou. To, čo my dnes vnímame ako samozrejmosť, stálo ich veľa síl a odhodlania. Nezabúdajte na to a snažte sa byť ženami každý deň. Napriek svojej ženskej krehkosti buďte silné a pevné vo svojich rozhodnutiach. Nenechajte sa spochybňovať, no zároveň sa nesnažte svoju prirodzenú ženskosť zameniť za falošnú namyslenosť. Nebojte si priznať chyby a prehry. Veď život nie je len o víťazstvách, ale aj o prehrách, aby nás niečomu naučil a posunul ďalej na našej ceste.
Sú chvíle, a toto je jedna z nich, kedy prichádza poďakovanie a uznanie všetkým ženám. Želám Vám všetkým, aby ste boli tolerované, milované a aby ste boli inšpiráciou pre naše deti, rodiny a spoločnosť.