Preskočiť na obsah

Protest proti poškodzovaniu samospráv

Zverejnené 21.2.2023.

Kategória

Protest Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) pod názvom ,,Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom!“, sa uskutoční v stredu 22. februára o 11:00 hod pred Národnou radou SR.

Protestom chcú samosprávy upozorniť najmä na neriešené problémy s vysokými cenami energií, a tiež na neadekvátny prístup centrálnej moci voči samosprávam.

Jedným z hlavných terčov kritiky samosprávneho združenia sú návrhy kompenzačných schém refundácií cien energií. Mestá a obce žiadajú o kompenzácie energií za obdobie od októbra do decembra 2022, stanovenie výšky kompenzácií cien energií pre verejný sektor po 31. marci 2023 a ďalšie opatrenia, ktoré majú mať presný harmonogram a termíny plnenia.

ZMOS v posledných dňoch a týždňoch tiež poukazoval na riziká, ktoré pre samosprávy predstavujú navrhované novely viacerých zákonov vrátane zákona o obecnom zriadení. Návrh tohto, pre samosprávy de facto základného zákona, podľa združenia výrazne zasahuje do kompetencií obecných a mestských úradov, ale aj do kompetencií starostov a primátorov, či do pozície prednostu úradu.

Viac sa dočítate tu:

https://www.zmos.sk/protest-proti-poskodzovaniu-samosprav-bude-v-stredu-pred-narodnou-radou-sr-oznam/mid/405616/.html