Preskočiť na obsah

Deň Zeme – Veľké jarné upratovanie

Zverejnené 13.1.2023.

Dátum a Čas
25. mar 2023 08:00 – 11:00
Miesto
Obec Jelka
Kategória

Deň Zeme môže byť každý deň – Prvý Deň Zeme sa konal v roku 1970 v USA, kedy bolo jeho cieľom poukázať na znečistenie vody a vzduchu a vyzvať ľudí k akcii. Oslavy tohto dňa sa časom menili a v súčasnosti medzi ne patrí napríklad vysádzanie stromov, organizovanie kultúrno-vzdelávacích festivalov s tematikou ochrany životného prostredia, či napríklad čistiacimi akciami. Ekologicky sa však treba správať každý deň, nielen 22. apríla na Deň Zeme.

Deň Zeme si každoročne pripomína okolo miliardy ľudí po celom svete a jednou z hlavných aktivít je práve aj zbieranie odpadkov či čistenie čiernych skládok.

Ak aj Vás hnevá, že v prírode vidíte odpad, čierne skládky, nemôžete sa pozerať na neporiadok vo svojom okolí a príliš často zakopávate o plastové fľaše, obaly a ďalší neporiadok, ktorý ľudia hodia na zem a nie do koša,  pridajte sa medzi nás, ktorým nie je ľahostajná príroda a okolie v ktorom žijú a spoločne ukážme, ako sa o našu dedinu resp. krajinu treba starať. Aj vďaka Vám môže byť Jelka čistejšia a krajšia!

Tohto roku vyhlasujeme na 25. marca – v sobotu Veľké jarné upratovanie obce. Poprosíme všetkých obyvateľov, aby si pri tejto príležitosti upratali priestory pred svojimi domovmi, pozametali, upravili zeleň … proste dali všetko do poriadku tak, ako to robievali aj naši rodičia či starí rodičia. Je to krásny zvyk a gesto, že nám nie je jedno v akom prostredí žijeme, že nám záleží na našej obci, na spolužití i na susedoch. Je výborné zapojiť aj svoje deti, aby si tento zvyk osvojili – aby pretrval aj po ďalšie generácie. Najkrajšie tri priestory pred domovmi upratanými do 11:00 oceníme zaujímavými cenami. Minulý rok sme si všimli, že niektoré domácnosti pomáhali svojim starším susedom. Bolo skvelé vidieť, že sused rád pomôže susedovi. Pevne veríme, že toto krásne gesto bude zaužívané čoraz viac. Zároveň organizujeme veľké upratovanie aj v extraviláne obce (poľné cesty, remízky, cesty z obce a pod.). Každý, kto by chcel priložiť ruku k dielu a pomôcť v tomto jarnom upratovaní je srdečne vítaný. Zraz dobrovoľníkov bude v sobotu o 8:00 hod. na námestí Ilka, pri obecnom úrade.