Preskočiť na obsah

8. máj – Deň víťazstva nad fašizmom

Zverejnené 7.5.2024.

Kategória

Druhá svetová vojna zasiahla do životov miliónov ľudí a mnohých ovplyvňuje aj dnes. Vraždenie, strach, smrť, zlá hospodárska a sociálna situácia v krajinách po celom svete poznačila aj životy nás, ktorí sme hrôzy vojny nikdy neokúsili na vlastnej koži. Nespočetné množstvo ľudí prišlo o domovy, rodinu…

Naša generácia si už toľko krutosti nedokáže predstaviť. Je možné, aby človek človeku spôsobil toľko bolesti? Bohužiaľ, z vlastných skúseností vieme, že aj dnes je to možné. Ľudská závisť, neznášanlivosť, hnev môžu ľahko vyústiť do nebezpečného šovinizmu, nacionalizmu, antisemitizmu, fašizmu, politickej demagógie a do extrémnych foriem násilia. Dôkazom sú vojny v súčasnosti, vojna na Ukrajine, vojenský konflikt v Izraeli, v Etiópii… Ozbrojené konflikty si vlani vo svete vyžiadali vyše 238 000 obetí. Tak ako v predchádzajúcich vojnách, vyhasli životy nevinných.

To, čo sa stalo, my už síce zmeniť nemôžeme, ale musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili zbytočným vojnám a zachovali vo svete mier. Aby sme my a ďalšie generácie nemuseli znášať následky nezmyselných vojen.