Preskočiť na obsah

Deň Zeme – Veľké jarné upratovanie 25.03.2023

Zverejnené 27.3.2023.

,,Kto povedal, že nemôžeš zmeniť svet?“

Milí Jelčania,

presvedčili sme sa o tom, že vám skutočne záleží na čistote a poriadku v našej obci a okolo nej. So záujmom sledujeme, že podporujete spolu s nami myšlienku tradície ,,Dňa Zeme – Veľkého jarného upratovania“.

Pôvodne je táto udalosť prepojená na ,,Deň Zeme“, čo je 22. apríla, ale čistenie obce robíme skôr, aby zeleň, kríky, tráva ešte celkom nenarástli, nerozkvitli, a tým pádom nezakryli odpad v húštine.

25. marca 2023 (v sobotu) sme privítali pred miestnym obecným úradom komunitu ľudí, ktorá podporuje myšlienku, že výchova, opakovanie, vštepovanie, dôslednosť, nasledovanie činností a aktivít našich rodičov, pedagógov či známych, vedú k dosiahnutiu želaného výsledku. Títo ľudia s chuťou prišli pridať ruku k dielu a napraviť to, čo niektorí svojim dokázali ,,zničiť a znehodnotiť“. Pre každú skupinku, organizáciu sa vybrala časť územia obce, či už v intraviláne, alebo extraviláne obce, kde sa vybrali upratovať. Predtým sa rozdali pracovné pomôcky, zodpovedali sa všetky otázky ohľadom organizácie. V miestnom rozhlase medzitým hrala hudba k dobrej pracovnej nálade. Po práci si dobrovoľníci pochutili na výbornom guláši a oddýchli si, porozprávali sa po dobre vykonanej, namáhavej práci.

Tak, ako minulý rok, aj tento rok sme sa rozhodli motivovať občanov, ktorý si priebežne udržiavajú poriadok a vybrali sme 3 najkrajšie priestory pred domovmi. Nehodnotila sa pred-záhradka (za plotom), ale priestory pred domovmi. Do úvahy sme brali čistotu, upravenú zeleň, celkový vzhľad a dojem, ako aj pravidelnú a dlhodobú starostlivosť priestorov pred svojimi obydliami.

Súťaž sme vyhodnotili nasledovne:

  1. miesto: Mostová 1082/22
  2. miesto: Jamová 1068/24
  3. miesto: Slaná dolina 69/4

Výhercom srdečne blahoželáme a ďakujeme, že sa príkladne staráte!

Všetkým občanom, ktorý sa zapojili do čistenia obce, patrí veľká vďaka! Oceňujeme a vážime si pomoc každého a taktiež ďakujeme za poskytnutie ďalších pracovných nástrojov, vozidiel (prívesné vozíky, traktory…), ktoré boli potrebné a užitočné.

Veríme, že každý rok sa zapojí čoraz viac občanov do tejto ,,upratovacej akcie“.  Najväčším zadosťučinením však bude, ak sa nám podarí ,,vychovať“ viac ľudí k úcte, k ochrane a správnemu zaobchádzaniu voči nášmu okoliu a prírode, ktorá nás obkolesuje. O tom, že táto udalosť má svoj opodstatnený zmysel, svedčí aj fakt, že z roka na rok vyzbierame čoraz menšie množstvo odpadu, ako to bolo na začiatku zavedenia Veľkého jarného upratovania. Nesmierne nás teší, že záujemcov o podporovanie tejto myšlienky je čoraz viac.